Xterra

Bláto mi hodně pomohlo k dobrému výsledku, říká Helena Erbenová po MS XterraBronzová Xterra a zlatá premiéra ve swimrunu pro Helenu Karáskovou
Byla to hodně vydařená sezona, říká Helena ErbenováBylo to pro mě neočekávané druhé místo, říká Lenka Cibulková
Děda koupil letenky, a tak zamířila na Maui...Defekt vyřadil Zadáka z boje o medaile
Erbenová veze z MS v terénním triatlonu bronz, obhajoba titulu nevyšlaErbenovou hřála obhajoba bronzu z ME, ale láteřila nad pravidly: Závodníci hledají zábavu, ne buzeraci
František Žilák: Člověk si musí dávat vysoké cíle... Helena Erbenová Karásková má kompletní sbírku medailí z Xterra i nové příjmení
Helena Erbenová vybojovala na Maui páté místo!Helena Erbenová získala v Belgii třetí letošní triumf
Helena Karásková přišla o poslední závody, sezonu přesto hodnotí velmi pozitivněHelena Karásková třikrát zlatá: ovládla Xterru, swimrun i MČR v terénním triatlonu
Helena Karásková vládne Evropě, sezonu zakončila 8.místem na MS XterraIronman? Děkuji zatím ne, říká Kubíček
Je to moje poslední sezona, říká Helena Karásková po bronzu na Xterra FranceJe to pro mě cenné a nečekané vítězství, říká Lukáš Kočař po MČR v terénním triatlonu
Kamila Bulířová: Xteře jsem propadla… Kamila Bulířová: „Sport si užívám!“
Když vyrazí na dovolenou, změní se ve zničující soustředěníKrušnoman MTB Triatlon
Křeče a tepelné vyčerpání, i to je Xterra na MauiKubíček dál zůstává profíkem
Kubíček neztrácí motivaci, rád by vylepšil české maximum na MauiKvůli zranění ukončil Karel Zadák kariéru
Letošní česká královna terénního triatlonu je ze CvikovaLetošní Kubíček je výkonnější než ten loňský
Mám rád těžké závody v hezkém prostředí, říká Václav Holub po stříbru na OravamanoviMaui? Je to nevyzpytatelný závod a stojí balík peněz
Nálada před Xterrou je pohodová, prostě Havaj…Nebýt pádu, mohlo to být daleko zajímavější, říká Erbenová po havajském šampionátu
Neznámý junior Jiskra překvapil i sám sebeNicolas Lebrun: Sport je můj život
Petr Cvrček: „X-terra mě pohltila“Petr Vejvoda: Havaj je droga!
Piloušek našel novou výzvu. Zúčastní se Rally DakarPlavčíkův vypečený triatlonový víkend přinesl nakonec vítězství
Poráží profesionálky a přitom stíhá vychovávat dcerkuPřekvapení v Xteře. Zadák prohání Kubíčka
Raději než na Maui, tak do reprezentace, říká Lenka Cibulková, vítězka xterra Klíny Rally Dakar je jako Ironman. Výzva a dobrodružství
Rozkvete liberecká orchidej i na Havaji? Rvát se ve vodě a zahodit zbytečný respekt. Kuříková před finále MS ví, co zlepšit
Svou roli bude hrát nadmořská výška, říká Karásková před ME v zimním triatlonuTrénuje na pohodu a bez intenzity, přesto září!
Triatlon jako droga!!! Po prvním závodě již plánuje dalšíTřetí místo z Xterra Prachatice je pro Erbenovou tentokrát vítězstvím
V roce 2003 začala, letos jede na Havaji Vydařenou sezónu by rád prodloužil o havajskou Xterru
Zadák běhá týdně 110 kmZadák míří opět vysoko
Zadák plánuje poměřit se s nejlepšími duatlonistyZadák se již soustředí pouze na Xterru
Zadák trénuje s Ospalým a KrňávkemZadák získal po návratu z Havaje pořádnou motivaci
Závěrečný singletrack Tisíc a jedna zatáčka jsem si užíval a makal, říká Jan Venca Francke po MS Xterra Závod v Prachaticích je jeden z nejhezčích na světě, říká Ruben Ruzafa, vítěz XTERRA Czech
Žilákovy sny o Xteře ruší drnčení motorové pily  

Srpnovým závodem jsi zkompletovala medailovou sbírku, kterou jsi načala v červenci. Přitom to chvíli vypadalo, že v Polku možná neodstartuješ. Co se přihodilo?

Už pár dní před závodem se věci nevyvíjely moc dobře – nebyla jsem na startovní listině. Naštěstí jsem se prý nedopatřením dostala na startovku poloviční trati a vyřešilo to pár e-mailů. V pátek po projetí trati jsem pak dostala úpal a celou noc protrpěla. Jen jsem doufala, že se v sobotu dám dohromady a v neděli budu schopna závodit.

Nakonec to vyšlo a vybojovala jsi stříbro. Jak se pro tebe závod vyvíjel?

V neděli už vedro nebylo, spíš naopak a pořadatelé nás nechali ve vodě hodně vymrznout, než zazněl startovní výstřel. Plavala jsem takový svůj standard a na biku jsem na krásné hravé trati začala stahovat ztrátu na čelo. Předjížděla jednu soupeřku za druhou, ale najednou pro mě nepochopitelně ztráta narostla o 3 minuty. Moc jsem tomu nerozuměla, jednu soupeřku jsem předjížděla dokonce dvakrát… Nakonec se mi podařilo do depa přijet se stejnou ztrátou, jakou jsem měla po plavání, a byla z průběžného třetího místa docela zklamaná. Trať běhu se mi také moc líbila a říkala jsem si, že bude nejlepší nad ničím nepřemýšlel a jen si běh užít. Nakonec jsem se posunula na druhou příčku a ztrátu na vítězku hodně zmenšila. Po závodě jsem ale měla hodně rozporuplné pocity – skvělý výkon po všech těch patáliích v předchozích dnech a zklamání z toho, co se dělo na trati.


V červenci jsi brala na Xteře nejdřív bronz ve Francii, pak zlato v Itálii. Navíc jsi měla svatbu a vyhrála také mistrovství České republiky. Jaký pro tebe byl letošní červenec?

Hodně hektický. Po návratu z Francie jsem se soustředila na poslední přípravy před svatbou a do toho jsem musela také něco odtrénovat.  Myslím, že svatba se vydařila se vším všudy a hned další týden nato bylo mistrovství republiky v Mostě. Tam jsme poprvé startovali s manželem oba, pro něj to byl první triatlon v životě. Poslední víkend v červenci už jsme byli zase kousek od Říma na dalším závodě Xterry.

Když to vezmeme popořadě, tak jsi červenec odstartovala bronzem na Xteře ve Francii, kde jsi bojovala nejen se soupeřkami, ale také se zimou a bahnem. Jak ses s tím vypořádala a co jsi říkala třetímu místu?

Po naprosto nepovedeném závodě ve Švýcarsku, kde vůbec nevím, co se stalo, ale neplavalo to, nejelo to a ani neběželo, jsem se ve Francii cítila o hodně lépe a třetí místo bylo skvělé. Už plavání nebylo špatné. Možná to bylo zase tím, že jsem přemýšlela stejně jako loni nad něčím úplně jiným než nad plaváním. Vloni jsem totiž hned pár vteřin po startovním výstřelu přišla o čip na noze a přemýšlela, co s tím. Letos mě potkalo něco horšího – uprostřed jezera mi z prstu sklouzl zásnubní prstýnek. Pocity to byly šílené! Ale nedalo se dělat nic jiného než plavat dál. Pokoušet se ho zachraňovat nemělo žádný smysl, voda nebyla úplně čistá a za zády jsem měla 900 plavců... Na biku jsem se pak dostala na 3. místo, které jsem v běhu udržela a s výsledkem byla velmi spokojená.

Poté přišel zážitek mimosportovní, tvoje svatba s bikerem Vladislavem Karáskem. Jak jste si ji užili? A byla u vás coby sportovců i veselka ve sportovním duchu?

Svatba byla nádherná! Proběhla na rozhledně Černá Studnice a přesně tak, jak jsme si ji představovali. Rodina, pár dobrých známých, výborné jídlo, skvělá kapela. Opravdu jsme si to skvěle užili. Manžel ve sportovním duchu na rozhlednu dojel na kole a jedna hra večer byla se sportovní tematikou, naštěstí u ní ale šlapal na trenažeru pouze manžel (smích).


Už coby Helena Karásková ses vydala na MČR v terénním triatlonu do Mostu. Jak sis užívala domácí prostředí?

V Mostě je krásná biková trať, i plavání je hezké s dlouhým přeběhem a na trati běhu pořadatelé také zapracovali. Závod jsem si i v dešti krásně užívala, a když jsem zjistila, že manžel při svém prvním triatlonu zvládl plavání, bylo to ještě lepší. Bylo hezké vidět zase všechny domácí závodníky, přeci jen letos jich do ciziny na Xterru moc nevyrazilo.

V plánu jsi měla původně také start na ME v cross triatlonu v Rumunsku. Proč ses nakonec rozhodla ho vynechat a zamířila místo něj na další závod Xterra do Itálie?

O mistrovství Evropy jsem přemýšlela jako o dvojstartu – nejdřív duatlon a pak klasický triatlon. Hodně se ale měnily dny, kdy se co pojede, a já jsem si letos asi naposledy stanovila jako prioritu pokusit se vyhrát celkové hodnocení Xterra European Tour, což znamená v podstatě odjet co nejvíce závodů. Navíc závod v Itálii ve vesničce Scanno je nádherný a těžký. Už třikrát se mi ho podařilo vyhrát a letos jsem přidala čtvrté vítězství.


Prostředí jsi komentovala slovy „nádherné jezero, neskutečné kopce a vedro.“ Takže jak se v Itálii závodilo?

Průběh závodu pro mě nebyl úplně příznivý. Sice jsem na sebe poměrně dobře odplavala a ztrácela na čelo asi 2 minuty, ale na biku mi to vůbec nešlo. Asi se na mě podepsala nadmořská výška, vůbec mi to nejelo. Jel se nejdřív kratší okruh a pak dlouhý s výjezdem na kopec. Nahoru jsem se hodně trápila a řídký vzduch mi moc nepřidával, ale z kopce se mi něco zase podařilo sjet a dokonce jsem se dostala na druhé místo. V depu jsem trochu zmatkovala a vybíhala společně s Lizzie Orchadovou z Nového Zélandu se ztrátou dvě a půl minuty. V prvním dlouhém kopci jsem Lizzie setřásla a po pár kilometrech se dostala do čela. Tak jak se mi jelo mizerně na biku, tak nádherně se mi běželo a úplně v klidu s náskokem několika minut jsem si doběhla pro první místo.

Zmiňovala jsi problém s nadmořskou výškou, ale i velké vedro. Jak během horka doplňuješ tekutiny, vypocené minerální látky a energii?

Musím říct, že jsem to tentokrát s pitným režimem trochu podcenila. Camel back jsem nechala pro jistotu doma, protože vždycky řeším, jestli se mi ho chce vézt na zádech, nebo ne. Jenže tentokrát na trati nedávali lahve s pitím… Měla jsem svůj 3/4 litr a pila vodu na každé občerstvovačce. Měla jsem namíchaný slabý energetický nápoj Enervitene Sport a s sebou také gely od Enervitu. V depu na běh jsem pak měla lahev s magnesiem, které jsem doplňovala už tři dny před startem. Na běžeckou část jsem si vzala také jeden gel a jeden koncentrát Enervitene Sport. No a před startem 4 energetické tablety Enervit GT Sport jako vždy.

Co tě teď čeká za závody?

Teď mě čeká o víkendu Xterra v Žitavě a poslední srpnový víkend mistrovství Evropy Xterra v Dánsku. Pak snad bude chvíli volno a na konci října přijde na řadu mistrovství světa na Havaji.

nepouzivame